Nowa dostawa juz tu jest! 

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka w zależności od wieku, wzrostu i predyspozycji?

Jak wybrać hulajnogę dla dziecka w zależności od wieku, wzrostu i predyspozycji?

Podarowanie dziecku hulajnogi to zawsze dobry pomysł. Jazda na hulajnodze zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, pomaga ćwiczyć równowagę i koordynację ruchową, a przede wszystkim daje mnóstwo frajdy. Jaką hulajnogę dla dziecka wybrać? Jaki model będzie najlepszy dla przedszkolaka, a jaki dla nastolatka, który lubi szaleć po skate parku?

Czy hulajnoga na pierwsze urodziny to dobry pomysł? Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości!

Hulajnogi dla najmłodszych – jaka hulajnoga dla roczniaka?

W niektórych środowiskach pokutuje przekonanie, że hulajnogi nie są odpowiednim sprzętem dla małych dzieci, ponieważ niekorzystnie wpływają na ich rozwój. Okazuje się jednak, że to mit, który niewiele ma wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście maluszek, który niedawno świętował pierwsze urodziny i dopiero uczy się stawiać pierwsze kroki, nie poradzi sobie na klasycznej hulajnodze. Z myślą o najmłodszych dzieciach szwajcarscy inżynierowie zaprojektowali hulajnogi Mini Micro 3w1 Deluxe Plus wyposażone w wygodne siedzisko, zapewniające małemu użytkownikowi wygodę i odpowiedni rozstaw nóżek. Dodatkowo na wyposażeniu hulajnogi jest teleskopowy drążek, dzięki któremu rodzic, będzie mieć kontrolę nad jazdą dziecka. Hulajnoga zamieniona w jeździk i dyskretna rodzicielska kontrola, takie rozwiązanie polecane jest przez fizjoterapeutów dzieciom do 2. roku życia.

Dla dzieci, które całkiem dobrze radzą sobie na dwóch nogach, a więc dla maluchów powyżej 2. roku życia przeznaczone są hulajnogi trzykołowe. Dwa kółka z przodu i mechanizm skręcania polegający na balansowaniu ciałem, dwulatki intuicyjnie wiedzą, jak jeździć na takich hulajnogach, świetnie się bawią, a jednocześnie ćwiczą zmysł równowagi i dużą motorykę. Stworzona przez Micro wielokrotnie nagradzana trzykołowa Mini Micro to nadal najlepsza i najbardziej uwielbiana przez dzieci hulajnoga na świecie.

Hulajnoga, która rośnie razem z Twoim dzieckiem

Kolejną ważną kwestią podczas wyboru hulajnogi jest dostosowane wysokości kierownicy do wzrostu dziecka.

Przyjmuje się, że odpowiednia całkowita wysokość hulajnogi to:

  • poniżej 70 cm dla dzieci o wzroście 95-112 cm;
  • 60-75 cm – dla dzieci o wzroście 112-126 cm;
  • 65-79 cm – dla dzieci o wzroście 126-138 cm;
  • 75-80 cm – dla dzieci o wzroście 138-149 cm;
  • 75-85 cm – dla dzieci o wzroście 149-160 cm;
  • 78-85 cm – dla osób o wzroście 160-172 cm;
  • powyżej 79 cm dla osób o wzroście wyższym niż 172 cm.

Chcesz upewnić się, że wysokość hulajnogi jest odpowiednio dobrana do wzrostu Twojego dziecka? Poproś je, by stanęło na hulajnodze i chwyciło rękami kierownicę. Jeśli ręce będą zgięte w łokciu pod kątem prostym lub delikatnie rozwartym, oznacza to, że uchwyt jest na odpowiednim poziomie. Zazwyczaj najlepiej jest ustawić wysokość kierownicy na wysokości pępka małego użytkownika.

Większość hulajnóg oferowanych przez szwajcarskiego producenta Micro (z wyjątkiem modeli wyczynowych) ma regulowaną wysokość kierownicy. Dzięki temu sprzęt rośnie razem z Twoim dzieckiem – nie musisz co roku kupować nowej hulajnogi. Duży zakres regulacji, np. od 67 do 91 cm sprawia, że niektóre modele naszych hulajnóg są odpowiednie zarówno dla 5-latków, jak i dzieci w wieku do 12 lat. Oznacza to, że odpowiednio zadbana hulajnoga może posłużyć jednemu dziecku nawet przez 7 lat! Takie rozwiązanie jest przyjazne nie tylko dla Twojego portfela, ale również dla środowiska, ponieważ pozwala ograniczyć ilość zużytego sprzętu, a tym samym odpadów.

Hulajnoga a predyspozycje dziecka – od modeli na trzech kółkach po sprzęt wyczynowy

Każdy rodzic zna swoje dziecko najlepiej i wie, jak maluch radzi sobie z rozmaitymi aktywnościami. Niektóre dzieci są z natury bardziej ostrożne i z pewną nieśmiałością podchodzą do sprzętów takich jak jeździk, rower czy hulajnoga. Takim dzieciom na początek przygody z hulaniem polecamy hulajnogi na trzech kołach, np. Mini Micro Deluxe. Dwa kółka z przodu pozwolą maluchowi poczuć się bardziej stabilnie i zyskać pewność siebie podczas jazdy. Na takiej hulajnodze łatwiej jest utrzymać równowagę, dzięki czemu nie ma obaw, że dziecko szybko się zniechęci. Hulajnogi trzykołowe polecane są nie tylko dla dzieci poniżej 5. roku życia, ale również dla starszaków, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu sprzętem.

Inne dzieci od najmłodszych lat zadziwiają swoich rodziców niemal akrobatycznymi popisami: wspinają się po meblach, są nieustraszone na placach zabaw, rwą się do wszelkiego sprzętu, dzięki któremu będą mogły poruszać się jeszcze szybciej. Hulajnogi dwukołowe są zasadniczo przeznaczone dla dzieci od 5. roku życia, ale jeśli widzisz, że Twoje dziecko całkiem nieźle sobie radzi z utrzymaniem równowagi w różnych sytuacjach i nie ma problemów z balansowaniem ciałem, możesz mu sprawić taką hulajnogę wcześniej. Ważne, by była lekka tak, żeby nie obciążała wiotkich dziecięcych stawów i kręgosłupa

A jeśli syn lub córka to zapalony rider, który każdą wolną chwilę spędza w skate parku? Już na dość wczesnym etapie można podarować mu wyczynową hulajnogę np. Micro Trixx, która ułatwi ćwiczenie trików i akrobacji. Hulajnoga wyczynowa jest bardziej wytrzymała niż modele przeznaczone do jazdy rekreacyjnej. Ważną kwestią w przypadku wyczynowego sprzętu jest również system kompresji, który odpowiada za ograniczanie luzów w hulajnodze, które powstają w wyniku jazdy wyczynowej. Przykładowo w systemie kompresji HIC powstawanie luzów minimalizują dwie dokręcone śruby. Podczas wyboru tego typu hulajnogi warto również zwrócić uwagę na łożyska, określane w skali ABEC. Im większa cyfra, np. ABEC 9, tym mniejsze kulki łożyskowe, co z kolei przekłada się na zmniejszenie tarcia i poprawę płynności jazdy.

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?
26 lutego 2024

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?

Hulajnoga to wymarzony środek transportu do jazdy po mieście dla każdego. Uwielbiana przez dzieci jako najprostsza i najłatwiejsza w użyciu zabawka ruchowa i świetny sposób np. na dojazdy do szkoły. Dorośli korzystając z hulajnogi zapewniają sobie codzienną dawkę ruchu i aktywności fizycznej.

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?
26 lutego 2024

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?

Hulajnoga czy rower? Każdy kto próbował tych środków transportu nie ma wątpliwości. Oba zapewniają przyjemny i przyjazny dla środowiska sposób na mobilności. A który jest bardziej efektywny? W tym artykule bierzemy pod lupę zalety i przewagi hulajnogi nad rowerem w takich aspektach jak komfort i wygoda, bezpieczeństwo i praktyczność.

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.
14 lutego 2024

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.

Światowe prognozy przewidują, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,8 miliarda. Z tego 68 proc, czyli 6,7 miliarda żyć będzie w miastach. Staną się one za ciasne dla prywatnych samochodów, a na znaczeniu zyskiwać będzie mikro mobilność – wszelkie pomysły na bardziej sprawne i ekologiczne poruszanie się po mieście.