Super szybka dostawa! Wysyłamy w 24 godz. Zamów do 12:00 a hulajnogę otrzymasz następnego dnia.

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.

Światowe prognozy przewidują, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,8 miliarda. Z tego 68 proc, czyli 6,7 miliarda żyć będzie w miastach. Staną się one za ciasne dla prywatnych samochodów, a na znaczeniu zyskiwać będzie mikro mobilność – wszelkie pomysły na bardziej sprawne i ekologiczne poruszanie się po mieście. Producent hulajnóg Micro na początku 2024 r. opublikował „Sustainable Impact Report”, raport na temat zrównoważonego wpływu, jaki mają hulajnogi i mikro mobilność na środowisko i jakość życia w mieście. Powołując się na badania Politechniki Zurychskiej (ETH) stworzył ranking hulajnóg poprawiających komfort życia. Najniżej stoją w nim hulajnogi elektryczne do wypożyczenia na ulicy a najwięcej zalet mają zwykłe hulajnogi, napędzane siłą mięśni. Regularne hulanie na klasycznej miejskiej hulajnodze pozytywnie wpływa na nasze ciało, umysł oraz… stan portfela!

Ruch to zdrowie

Z jednej strony to banał. Każdy wie, jak ważna jest aktywność fizyczna, a jednak jak wynika z badania MultiSport Index 2023 co trzeci dorosły Polak nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej, nawet raz w miesiącu. Siedzący tryb życia sprzyja nadwadze, bólom kręgosłupa, a także chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycy typu II.

Mimo to, często trudno zmobilizować się do aktywności fizycznej: karnet na siłownię kosztuje, a ponadto niektórych onieśmiela myśl o tym, że mieliby przekroczyć próg siłowni, skoro nie wyglądają jak osoby z reklamujących ją plakatów. Tymczasem najlepszym sposobem na poprawę zdrowia, samopoczucia, a nawet kondycji jest uczynienie każdego dnia bardziej aktywnym.

Jeśli w Twoim życiu brakuje miejsca na ruch, wprowadzaj zmiany metodą małych kroków. Przynajmniej raz w tygodniu zastąp samochód lub komunikację miejską hulajnogą i stopniowo zwiększaj ilość jazd w tygodniu do co najmniej trzech. Nie wiesz, czy poradzisz sobie z jazdą na hulajnodze? Wybierz model trójkołowy np. Micro Kickboard Compact. Taki rodzaj hulajnogi został zaprojektowany z myślą o początkujących – każdy poczuje się na niej pewnie i stabilnie.

Jazda na klasycznej hulajnodze angażuje mięśnie nóg, pośladków, brzucha oraz ramion. Regularnie uprawiana poprawia wytrzymałość, siłę mięśniową, wydolność układu oddechowego oraz ogólną kondycję fizyczną. Pomaga też spalić tkankę tłuszczową. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Brighton ujawniło ogromny potencjał hulajnogi w rozpoczęciu aktywnego trybu życia. Okazało się, że sprawna osoba jeżdżąca na hulajnodze przez 30 minut z prędkością 4,6 km/h miałaby średnie tętno 115-120 uderzeń na minutę i spaliłaby około 150 kalorii czyli średnią miskę czekoladowych płatków z mlekiem.

Więcej ruchu = lepsze samopoczucie

Jak widać jazda na hulajnodze jest formą ćwiczeń i pozwala spalać kalorie. Ale to nie wszystko. Jeżdżąc na hulajnodze, szybko zauważysz, że poprawiła się nie tylko Twoja kondycja, ale również samopoczucie. Jak to możliwe? Podczas aktywności fizycznej organizm produkuje endorfiny, zwane potocznie hormonami szczęścia. Łagodzą one stres, a nawet redukują ból, działając niczym naturalne środki przeciwbólowe.

Jazda na hulajnodze na świeżym powietrzu, dodatkowo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Jeśli chcesz być bliżej przyrody w czasie przejażdżek, po drogach oddalonych od miejskiego zgiełku czy w parkach, wybierz hulajnogę na pompowanych kołach, które świetnie amortyzują ewentualne nierówności ścieżki.

Regularna aktywność fizyczna, np. w postaci jazdy na klasycznej hulajnodze, może poprawić też jakość snu. To doskonała wiadomość dla borykających się z bezsennością. Sen przychodzi szybciej, a ponadto pogłębia się jego faza REM, a rano budzimy się bardziej wypoczęci i mamy więcej energii do działania, co bezpośrednio przekłada się na nasz nastrój.

Co więcej, ćwiczenia fizyczne takie jak jazda na hulajnodze redukują stres oraz przeciwdziałają negatywnym skutkom nagłego lub permanentnego stresu. Należy przy tym pamiętać, że wybrana aktywność fizyczna powinna sprawiać Ci przyjemność. A tak właśnie jest z jazdą na hulajnodze. To jeden z najbardziej dostępnych rodzajów aktywności, prosta droga do sukcesu, poczucia sprawczości i satysfakcji z tego, że robimy coś dobrego dla siebie. A jak już złapiesz hulajnogowego bakcyl, będziesz szukać okazji do częstszej i dłuższej jazdy, co będzie sposobem na coraz lepsze samopoczucie.

Jazda hulajnogą a oszczędności

Jazda na klasycznej hulajnodze pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję fizyczną i samopoczucie, ale również na domowy budżet. Zastępując samochód miejską hulajnogą, oszczędzasz na paliwie. A gdy omijasz na hulajnodze korki, omijasz też zwiększone koszty zużycia benzyny. Na krótkich dystansach oszczędzasz też coś bezcennego – czas. Na dłuższych, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby część drogi pokonywać na hulajnodze, a następnie przesiadać się do innego środka transportu. Hulajnogi Micro z łatwością złożysz (w przeciwieństwie do modeli elektrycznych) i bez trudu wsiądziesz z nimi nawet do zatłoczonego autobusu.

Jeśli chodzi o koszty zakupu, to w rankingach hulajnogi klasyczne również uzyskują przewagę nad swoimi elektrycznymi odpowiednikami. Jeśli zależy Ci na dobrej jakości, szybkim przemieszczaniu się i dużym zasięgu hulajnogi elektrycznej, należy się liczyć z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Naprawdę solidna hulajnoga klasyczna dla dorosłych kosztuje o wiele mniej. A inwestycja w sprzęt zwróci się szybko i z nawiązką, gdy poczujesz radość jaką daje jazda na hulajnodze.

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?
26 lutego 2024

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?

Hulajnoga to wymarzony środek transportu do jazdy po mieście dla każdego. Uwielbiana przez dzieci jako najprostsza i najłatwiejsza w użyciu zabawka ruchowa i świetny sposób np. na dojazdy do szkoły. Dorośli korzystając z hulajnogi zapewniają sobie codzienną dawkę ruchu i aktywności fizycznej.

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?
26 lutego 2024

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?

Hulajnoga czy rower? Każdy kto próbował tych środków transportu nie ma wątpliwości. Oba zapewniają przyjemny i przyjazny dla środowiska sposób na mobilności. A który jest bardziej efektywny? W tym artykule bierzemy pod lupę zalety i przewagi hulajnogi nad rowerem w takich aspektach jak komfort i wygoda, bezpieczeństwo i praktyczność.

Jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka, dla siebie i dla rodziny? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?
14 lutego 2024

Jak wybrać najlepszą hulajnogę dla dziecka, dla siebie i dla rodziny? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Hulać każdy może! Ani lepiej, ani gorzej, bo hulajnoga to najprostszy pojazd i mogą go używać wszyscy w rodzinie. Bardzo wielu rodziców towarzyszy swoim dzieciom podczas przejażdżek na swoich własnych hulajnogach. Spróbuj i Ty.