Nowa dostawa juz tu jest! 

Jak nauczyć dziecko jeździć na hulajnodze? Porady i wskazówki dla rodziców

Jak nauczyć dziecko jeździć na hulajnodze? Porady i wskazówki dla rodziców

Twoje dziecko uwielbia zabawy ruchowe i sprzęty, które pozwalają mu się szybciej przemieszczać? Takie maluchy zazwyczaj nie potrzebują zachęty do korzystania z hulajnogi i ani krzywe chodniki czy wysokie krawężniki nie są w stanie ich zniechęcić. Inne dzieci nieco ostrożniej podchodzą do tego typu sprzętów i potrzebują większego wsparcia rodziców. Bez względu na to, jaki temperament ma Twoje dziecko, skorzystaj z naszych wskazówek, dzięki którym pierwsze chwile z hulajnogą będą udane i bezpieczne.

Wybierz odpowiednią hulajnogę

Dobrze dobrana hulajnoga zapewni dziecku nie tylko mnóstwo frajdy z jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Z kolei sprzęt źle dostosowany do predyspozycji i wzrostu dziecka może utrudniać jazdę i w efekcie zniechęcić do nauki. Młodszym dzieciom polecamy hulajnogi z trzema kółkami. Dwa kółka z przodu i jedno z tyłu sprawią, że maluch poczuje się stabilnie i pewnie. Ręce dziecka oparte o kierownicę hulajnogi powinny zginać się pod kątem prostym lub delikatnie rozwartym – będzie to znak, że wysokość uchwytu jest odpowiednio dopasowana do wzrostu Twojego dziecka.

Hulajnoga dla dziecka powinna też być solidna, wykonana z najwyższej jakości materiałów – wytrzyma wówczas niejeden upadek i nie zniszczy się zbyt szybko. Wybierając model za 100-200 zł, trudno oczekiwać jakości premium. Stawiając na hulajnogi Micro opracowywane przez szwajcarskich inżynierów, masz pewność, że zyskujesz pojazd na lata, który może „rosnąć” razem z Twoim dzieckiem.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to podstawa nauki jazdy na hulajnodze. Jeśli chcemy zapewnić sobie spokój ducha i bez lęku pozwolić dziecku na nieskrępowaną zabawę, należy zapewnić solidną ochronę jego głowie oraz stawom. Przede wszystkim trzeba zainwestować w porządny kask, który przyda się nie tylko podczas hulania, ale też podczas jazdy na deskorolce czy rowerze. Ważne, by rozmiar kasku był odpowiednio dobrany do głowy Twojego malucha.

Oprócz głowy warto zabezpieczyć również kolana i łokcie dziecka. Te części ciała są szczególnie narażone na urazy. Nawet niegroźne otarcie bywa bolesne i może na jakiś czas zniechęcić dziecko do hulania. Aby temu zapobiec, namów je na ochraniacze na łokcie i kolana. Miękka wyściółka od wewnątrz zapewnia komfort noszenia, a zewnętrzne elementy z wytrzymałego tworzywa sztucznego zabezpieczają stawy podczas nagłego kontaktu z chodnikiem.

Jazda na hulajnodze – kilka praktycznych wskazówek dla początkujących

Choć jazda na hulajnodze wydaje się prosta i intuicyjna – wystarczy złapać za kierownicę, jedną nogę ustawić na podeście, zaś drugą się odpychać – warto na początku pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze dziecko powinno patrzeć przed siebie, a nie na przednie koła. Pozwoli to mu nie tylko unikać przeszkód i nie najeżdżać na przechodniów, ale też lepiej zachować równowagę.

Podczas skręcania na trójkołowej hulajnodze balansowej dziecko powinno delikatnie pochylić się w stronę, w którą zamierza skręcić, a przy tym lekko przechylić kierownicę. Jazda na hulajnodze pomaga w ćwiczeniu równowagi i balansowania ciałem. Hamowanie na hulajnodze zazwyczaj odbywa się poprzez naciśnięcia stopą hamulca znajdującego się nad tylnym kołem (który pełni również funkcję błotnika).

Od samego początku warto kształtować w dziecku właściwe wzorce zachowania na drodze. Ucz je, by przed przejściem dla pieszych schodziło z hulajnogi i przeprowadzało ją pieszo.

Warto pamiętać, że do poruszania się hulajnogą służy chodnik, nie zaś ścieżka rowerowa.

Rodzic – najwierniejszy kibic swojego dziecka

Ciesz się ze swoim maluchem, gdy świetnie mu idzie, wspieraj podczas porażek. Jeśli dziecko coś nie wyszło i płacze, sprawdź, czy nic poważnego się nie stało. Unikaj zarówno dramatyzowania – dziecko, widząc przerażonego rodzica, przestraszy się jeszcze bardziej – jak i przekonywania, że „nic się nie stało”. Kiedy dziecko już się uspokoi, warto spokojnie wytłumaczyć mu, co można robić, by na przyszłość uniknąć niepowodzenia: patrzeć przed siebie, omijać nierówności w chodniku itp.

Unikajmy porównywania do starszego rodzeństwa czy innych dzieci, które już świetnie radzą sobie na hulajnodze. Pamiętajmy, że jazda na hulajnodze ma być przede wszystkich frajdą dla dziecka, a nie źródłem frustracji i przekonania, że inni robią to lepiej.

Daj dobry przykład

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, jeśli więc chcesz obudzić w swoim dziecku pasję do hulania, pokaż, jak sam jeździsz! Jazda na hulajnodze nie jest zarezerwowana jedynie dla najmłodszych. Wybierz jedną z hulajnóg dla dorosłych i ruszaj na wspólną przejażdżkę po parku, na lody czy do znajomych. A kiedy Twój maluch już nabierze wprawy w jeździe na hulajnodze, może urządzicie wyścigi? W ten sposób pokażesz swojemu maluchowi, że hasło „ruch to zdrowie” to nie pusty frazes, ale styl życia.

Dobre doświadczenia z pierwszych chwil hulania pokażą Twojemu dziecku, że aktywność fizyczna na świeżym powietrzu to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Warto więc zadbać o to, by pierwsze chwile na hulajnodze były bezpieczne i bezstresowe. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak to zrobić!

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?
26 lutego 2024

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?

Hulajnoga to wymarzony środek transportu do jazdy po mieście dla każdego. Uwielbiana przez dzieci jako najprostsza i najłatwiejsza w użyciu zabawka ruchowa i świetny sposób np. na dojazdy do szkoły. Dorośli korzystając z hulajnogi zapewniają sobie codzienną dawkę ruchu i aktywności fizycznej.

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?
26 lutego 2024

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?

Hulajnoga czy rower? Każdy kto próbował tych środków transportu nie ma wątpliwości. Oba zapewniają przyjemny i przyjazny dla środowiska sposób na mobilności. A który jest bardziej efektywny? W tym artykule bierzemy pod lupę zalety i przewagi hulajnogi nad rowerem w takich aspektach jak komfort i wygoda, bezpieczeństwo i praktyczność.

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.
14 lutego 2024

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.

Światowe prognozy przewidują, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,8 miliarda. Z tego 68 proc, czyli 6,7 miliarda żyć będzie w miastach. Staną się one za ciasne dla prywatnych samochodów, a na znaczeniu zyskiwać będzie mikro mobilność – wszelkie pomysły na bardziej sprawne i ekologiczne poruszanie się po mieście.