Nowa dostawa juz tu jest! 

Jak dbać o hulajnogę elektryczną, aby móc cieszyć się nią jak najdłużej?

Jak dbać o hulajnogę elektryczną, aby móc cieszyć się nią jak najdłużej?

Hulajnoga jak rower czy samochód to sprzęt, o który trzeba dbać regularnie, sprawdzać jego stan i serwisować. Dzięki temu posłuży nam niezawodnie przez wiele sezonów. Hulajnoga elektryczna oprócz troski potrzebuje również znajomości pewnych trików i sposobów, które pozwolą cieszyć się nią jak najdłużej.

Uważaj na pogodę podczas jazdy hulajnogą

Hulajnogi elektryczne szturmem podbiły ulice wielkich miast.. Nic dziwnego, to wygodny środek transportu, który doskonale sprawdza się tam, gdzie samochód i rower nie dają rady. Kiedy kierowcy muszą stać w korkach, my jadąc hulajnogą docieramy szybko w wybrane miejsce. Gdy pada deszcz, rowerzyści mokną, a hulajnogowicze składają hulajnogę i wsiadają z nią do autobusu lub tramwaju. Możliwość składania oraz kompaktowe rozmiary to wielka przewaga hulajnóg nad innymi środkami transportu. Nic dziwnego, że producenci starają się, by cała konstrukcja była jak najlżejsza, tak jak Micro Condor X3 Czarna - hulajnoga elektryczna najwyższej klasy. Waży nieco ponad 10 kg, co czyni ją jednym z najłatwiejszych do noszenia modeli hulajnóg elektrycznych. Można ją zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, zajmuje niewiele miejsca, a do tego jest łatwa w przechowywaniu. Na hulajnodze można jeździć praktycznie cały rok, należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których trzeba przestrzegać.

Chrońmy siebie i sprzęt przed deszczem. Ulewy nie służą ani układowi mechanicznemu ani elektrycznemu napędowi hulajnogi. W sprzęcie wysokiej jakości jak Micro Condor X3 akumulator i silnik są bryzgoszczelne, czyli odporne na zachlapanie, więc nawet przejechanie po kałuży nie powinno im zaszkodzić, ale nie są wodoodporne. W przypadku hulajnóg elektrycznych nie należy więc poruszać się nimi w deszczową pogodę, jak również zimą i gdy jest bardzo gorąco. Akumulator wytrzymuje bez szwanku zakres temperatur od 5 do 35 stopni Celsjusza.

Zadbaj o prawidłowe ładowanie akumulatora

Akumulator w hulajnodze elektrycznej to główny element, dzięki któremu sprzęt działa prawidłowo. Odpowiednie ładowanie wpłynie na jego dłuższą żywotność. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie zostawiać hulajnogi podłączonej do ładowania zbyt długo, na przykład na całą noc. Kiedy bateria osiąga poziom naładowania 100%, należy sprzęt odłączyć. Dalsze ładowanie pomimo maksimum, może prowadzić do przegrzania. Z kolei, jeśli z jakichś powodów nie użytkujemy sprzętu, i tak należy co 3 miesiące ładować akumulator, by utrzymać jego żywotność.

Kolejną istotną kwestią w przypadku akumulatora jest to, aby nie

rozładowywać go do końca. Specjaliści radzą wręcz, by doładowywać baterię jak najczęściej. W książce „Batteries in a portable world”, reklamującej się jako podręcznik obsługi baterii dla nie-inżynierów, czytamy, że rozładowywanie baterii do 100 proc. zmniejsza ilość cykli ładowania jej do 500, podczas gdy ładowanie baterii gdy ma np. 50 proc. wydłuża ilość cykli ładowania do 1500. Jednym słowem, jeśli nie chcesz wymieniać akumulatora za często, doładowywuj baterię, gdy tylko się da.

Pamiętaj o stanie technicznym hulajnogi

Hulajnoga elektryczna to także układ mechaniczny, który powinien być w dobrym stanie technicznym. W końcu jest to pojazd, którym poruszamy się po drodze lub chodniku, tak więc powinien zapewnić maksimum bezpieczeństwa, a to możliwe jest tylko wtedy, kiedy wszystko jest sprawne.

Na co warto zwracać uwagę w przypadku stanu technicznego hulajnogi? Sprawdzajmy:

  • stan kół i opon - czy nie są zniszczone, nie wymagają naprawy lub wymiany, czy wszystkie śruby są dokręcone dzwonek - czy działa. Jest to bardzo ważne dla osób, które korzystają z hulajnogi w mieście i poruszają się pomiędzy przechodniami,
  • hamulce - zawsze powinny być w pełni sprawne, aby gwarantować szybkie zatrzymanie w odpowiednim momencie. Pamiętajmy o czyszczeniu hamulca, także pod spodem, gdzie lubi gromadzić się błoto.
  • światła - są szczególnie ważne, kiedy korzystamy z hulajnogi po zmroku. Latarnie uliczne to za mało, aby bezpiecznie poruszać się pojazdem,
  • sprawny wyświetlacz, na którym zobaczymy wszystkie aktualne parametry, jak chociażby stan naładowania baterii.

Gdy zadbamy o wszystkie te elementy, stan techniczny hulajnogi będzie odpowiedni do codziennej jazdy. Ma to wpływ na bezpieczeństwo nie tylko nasze, ale i innych uczestników ruchu.

Prawidłowe przechowywanie poza sezonem

Żeby hulajnoga posłużyła jak najdłużej, warto poza sezonem odpowiednio ją przechowywać. Postawienie w kącie, w garażu nie jest zbyt dobrym pomysłem. Przede wszystkim, zanim odłożymy hulajnogę na zimę, należy ją dokładnie sprawdzić i ewentualnie naprawić drobne usterki oraz dobrze ją wyczyścić. Świetnym pomysłem jest zabezpieczenie hulajnogi pokrowcem, który uchroni sprzęt przed nadmiernym kurzem. Po sprawdzeniu stanu technicznego i zabezpieczeniu, możemy pojazd odłożyć w bezpieczne miejsce. W ten sposób urządzenie będzie praktycznie gotowe do nowego sezonu. Oczywiście przed pierwszą jazdą wiosną, warto też sprawdzić hulajnogę raz jeszcze i zadbać o odpowiednie naładowanie akumulatora. Dobrze przygotowany sprzęt gwarantuje bezpieczną jazdę i świetną zabawę.

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?
26 lutego 2024

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?

Hulajnoga to wymarzony środek transportu do jazdy po mieście dla każdego. Uwielbiana przez dzieci jako najprostsza i najłatwiejsza w użyciu zabawka ruchowa i świetny sposób np. na dojazdy do szkoły. Dorośli korzystając z hulajnogi zapewniają sobie codzienną dawkę ruchu i aktywności fizycznej.

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?
26 lutego 2024

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?

Hulajnoga czy rower? Każdy kto próbował tych środków transportu nie ma wątpliwości. Oba zapewniają przyjemny i przyjazny dla środowiska sposób na mobilności. A który jest bardziej efektywny? W tym artykule bierzemy pod lupę zalety i przewagi hulajnogi nad rowerem w takich aspektach jak komfort i wygoda, bezpieczeństwo i praktyczność.

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.
14 lutego 2024

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.

Światowe prognozy przewidują, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,8 miliarda. Z tego 68 proc, czyli 6,7 miliarda żyć będzie w miastach. Staną się one za ciasne dla prywatnych samochodów, a na znaczeniu zyskiwać będzie mikro mobilność – wszelkie pomysły na bardziej sprawne i ekologiczne poruszanie się po mieście.