Nowa dostawa juz tu jest! 

Jak nauczyć dziecko bezpiecznie jeździć na hulajnodze?

Jak nauczyć dziecko bezpiecznie jeździć na hulajnodze?

Radość, frajda, przygoda, tak najczęściej mówią dzieci pytane o wrażenia z jazdy na hulajnodze. I to zarówno maluchy, które pierwszą hulajnogę dostały na pierwsze urodziny, jak i dzieciaki, które później poznały się z tym sprzętem sportowym. I choć hulajnoga to najprostsza rzecz na świecie, to przyda się trochę ćwiczeń i przestrzeganie paru podstawowych zasad, dziecko mogło hulać nie tylko zdrowo, ale i bezpiecznie.

Ruch pieszy czy niekoniecznie?

Hulajnoga hulajnodze nierówna. W Micro jesteśmy specjalistami od hulajnóg i oferujemy ich pełen asortyment, mamy więc ofertę dla każdego, która zaspokoi wszystkie potrzeby. Solidne hulajnogi elektryczne z silnikiem o dużej mocy dla lubiących wytrzymałość i prędkość. Dwukołowe składane hulajnogi na dużych kołach dla dorosłych i młodzieży, składane aluminiowe hulajnogi dziecięce dla młodszych nastolatków i uczniów. Trójkołowe hulajnogi zabawki dla 3, 4, 5 - latków. Oraz hulajnogi dla najmłodszych, sprzęt, który rośnie i zmienia się wraz z rosnącymi potrzebami dzieci. Takie pojazdy urzędnicy nazwaliby akcesoriami rekreacyjnymi do zabawy, podczas gdy elektryki doczekały się swojej nazwy: UTO (urządzenia transportu osobistego) i własnej ustawy regulującej zasady poruszania się na polskich:

  • drogach
  • chodnikach
  • ścieżkach rowerowych

Wsiadając na hulajnogę elektryczna musisz przestrzegać obowiązujących przepisów, podczas gdy na innym rodzaju hulajnogi w świetle prawa jesteś pieszym. To nie oznacza, że jeżdżąc na hulajnodze, nie trzeba znać podstawowych zasad ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko dorosłych, ale również dzieci. Zabawa na hulajnodze może stać się dla nich pierwszą lekcją współżycia społecznego.

Gdy dziecko dostaje hulajnogę, często najpierw ćwiczy w domu. Szybko jednak przychodzi czas, by podkręcić przygodę na wyższy poziom i wyruszyć na dwór, na podbój najbliższej okolicy. Oto sprawdzone sposoby, by z wyprawy na hulajnodze przynosić tylko miłe wspomnienia.

Jazda na hulajnodze jest prosta, ale zatrzymywanie się może już być bardziej skomplikowane dla dzieci. Przed wyruszeniem na pierwsze przejażdżki warto poświecić trochę czasu na ćwiczenie hamowania. Pokażmy dziecku, że z tyłu hulajnogi jest hamulec, że trzeba tam sięgnąć stopą i lekko przycisnąć, aby hulajnoga posłusznie się zatrzymała. Hamowanie nogą o podłoże jest nieefektywne i może być niebezpieczne.

Na hulajnodze można jeździć w każdą pogodę, ale trzeba mieć na uwadze, że mokre koła i mokra nawierzchnia to wydłużenie czasu hamowania. Uważność i dostosowanie prędkości do warunków to jedna z podstawowych zasad bezpiecznej jazdy na hulajnodze.

Jak pomóc dziecku w nauce kontroli nad pojazdem? Fundując mu zabawę w slalom! Układamy na ścieżce coś fajnego, atrakcyjnego dla dziecka (może jego miśki?) i zachęcamy do zgrabnego omijania. Jeśli rodzice też mają hulajnogę, możecie urządzić rodzinne zawody ????

Hulajnogi o 3 kółkach, dwóch z przodu, jednym z tyłu, przeznaczone dla najmłodszych dzieci mają mechanizm skręcania polegający na balansowaniu ciałem. Maluchy intuicyjne wiedzą, na czym takie skręcanie polega, ale nie wszystkie od razu jeżdżą jak mistrzowie hulajnogowej Formuły 1.

Ważne, żeby się nie zniechęciły, dlatego tak ważna jest zachęta i uznanie dla starań dziecka ze strony rodziców.

A co robić, jak dziecko już opanowało jazdę na hulajnodze i chce na niej pędzić i szaleć przyprawiając nas o palpitację serca? Jak zawsze warto rozmawiać i ustalić zasady. Jak szybko możesz jechać? Jak daleko możesz się ode mnie oddalić (w wyznaczaniu granic pomocne są np. uliczne latarnie), gdzie zatrzymać się zbliżając do ulicy. A po przyjściu do domu nagradzać przestrzeganie zasad, chociażby pochwałą, przybiciem piątki czy uściskiem.

Skoro jeżdżąc na hulajnodze jesteśmy świetle prawa pieszym, nikt nie wymaga od nas czy od dzieci dokładnej znajomości przepisów ruchu drogowego. Ale zasady drogowego savoir vivre’u warto znać i warto nauczyć ich nasze dziecko. Zawsze zwracaj uwagę na innych pieszych i bądź uprzejmy. Uważaj na psy, warto mieć na uwadze to, że mogą się bać pędzącego pojazdu, więc zwolnij. Wyprzedzaj ostrożnie, używaj dzwonka, a jeśli trzeba bądź gotowy zahamować i zejść z hulajnogi. A jeśli musisz na chwilę odstawić hulajnogę, nie porzucaj jej na środku drogi, tylko znajdź dla niej zaciszne miejsce gdzieś z boku.

Kask to podstawa

Bezpieczeństwo na drodze zwiększają akcesoria specjalnie do tego przeznaczone. Dzwonek pomaga bezkolizyjnie wyprzedać, światełko zwiększa naszą widoczność, a ochraniacze na łokcie i kolana zapobiegają zadrapaniom i otarciom. A porządny i właściwie założony kask pozwoli dziecku uchronić się przed najbardziej zagrażającymi jego zdrowiu urazami głowy.

Jak wybrać kaski dla dzieci? Najważniejsza jest ich konstrukcja i niezawodność. Do jazdy na hulajnodze wybieramy kaski orzeszki, które nadają się również do jazdy rowerem czy na rolkach. Kiedyś kaski tego typu odradzano małym dzieciom, bo były za ciężkie, obecnie dzięki postępowi technologicznemu najlepsze kaski orzeszki są bardzo lekkie (rozmiar XS kasków Micro to jedynie 240 g). Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia – najłatwiejszy i najbardziej przyjazny użytkownikowi jest zamek magnetyczny, otwory wentylacyjne i rozmieszczenie wyściółki, by kask nosił się komfortowo. Warto, żeby kask ma światełko z tyłu, bo to zwiększa widoczność dziecka na drodze. Kask chroni najważniejszą część ciała – głowę, dlatego warto sięgnąć po jak najlepszy.

Jeśli pozwolimy dziecku samodzielnie wybrać kask, z pewnością będzie go chętniej nosiło. Dobrej jakości kask nie musi być nudny. Kaski Micro mają atrakcyjne wzory, zabawne motywy 3D (np. rogi dinozaura czy oczy potworka) i kolory, które można dopasować do każdego gustu. Oferujemy trzy rozmiary od XS dla najmłodszych po M pasujące nawet dla dorosłych. Wszystkie kaski dla dzieci są regulowane i łatwo je dopasować do różnych dziecięcych główek.

Hulaj zdrowo!

Trzykołowa hulajnoga balansowa to idealny pojazd dla dzieci od pierwszego do szóstego roku życia. A co ze starszymi dzieciakami? Hulajnoga mechaniczna czy elektryczna? Wyczynowa czy rekreacyjna? Jeśli dziecko marzy o robieniu trików w skateparku zafundujmy mu hulajnogę w wyczynową, ale na dojazdy do szkoły, wyprawy z rodziną czy przyjaciółmi lepsze będą składane hulajnogi aluminiowe. Przy wyborze kierujmy się renomą marki, szeroką ofertą sprzętu oraz dostępnością części zamiennych i serwisu. Porządne hulajnogi to ekonomia i ekologia w jednym – jednorazowy wydatek na sprzęt, który posłuży przez lata dzięki możliwości wymiany i uzupełnienia wszystkich śrub i mechanizmów. A co z elektrykami? Jazda na hulajnogach elektrycznych jest obecnie dozwolona dla osób powyżej 10 roku życia (po drogach publicznych). To jeden z istotniejszych punktów prawnych regulacji dotyczących hulajnóg. Większość użytkowników chętnie jednak korzysta z mechanicznych klasycznych hulajnóg, pomagających utrzymać dobrą kondycję i ogólną formę. Ruszajmy się więc zdrowo i uczmy też tego nasze dzieci.

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?
26 lutego 2024

Jaka hulajnoga dla osób mieszkających w bloku?

Hulajnoga to wymarzony środek transportu do jazdy po mieście dla każdego. Uwielbiana przez dzieci jako najprostsza i najłatwiejsza w użyciu zabawka ruchowa i świetny sposób np. na dojazdy do szkoły. Dorośli korzystając z hulajnogi zapewniają sobie codzienną dawkę ruchu i aktywności fizycznej.

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?
26 lutego 2024

Hulajnogą czy rowerem? Kiedy hulajnoga sprawdzi się lepiej?

Hulajnoga czy rower? Każdy kto próbował tych środków transportu nie ma wątpliwości. Oba zapewniają przyjemny i przyjazny dla środowiska sposób na mobilności. A który jest bardziej efektywny? W tym artykule bierzemy pod lupę zalety i przewagi hulajnogi nad rowerem w takich aspektach jak komfort i wygoda, bezpieczeństwo i praktyczność.

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.
14 lutego 2024

Hulajnoga elektryczna? Dziękuję, pojeżdżę na zwykłej. Korzyści dla zdrowia, samopoczucia i oszczędności.

Światowe prognozy przewidują, że do roku 2050 liczba ludności na świecie wzrośnie do 9,8 miliarda. Z tego 68 proc, czyli 6,7 miliarda żyć będzie w miastach. Staną się one za ciasne dla prywatnych samochodów, a na znaczeniu zyskiwać będzie mikro mobilność – wszelkie pomysły na bardziej sprawne i ekologiczne poruszanie się po mieście.